Results 2018-01-31T11:20:06+00:00

WEC 2018 Winners

Innovative Design

First Place

University of Alberta

Pengjie Hu

Marcus Stack

Andy Wong

Second Place

University of Saskatchewan

Rick Casson

Third Place

University of Regina

Aya Mahmoud

Amr Sobh

Karim Sobh

Communications

First Place

University of Calgary

Laura Fader

Keith Van Der Meulen

Second Place

University of Regina

Brittany Sippola

Third Place

University of Saskatchewan

Connor Dobko

Graham Wilson

Programming

First Place

University of Britsh Columbia – Vancouver

Navjashan Singh

Jenny Yang

Second Place

University of Manitoba

Cole Bouchard

Matthew Kehler

Austin Shaski

Chelsea Taylor

Third Place

University of Regina

Paul Hewitt

Michael Mogentale

Taylor Petrychyn

Maksym Zabutnyy

Re-Engineering

First Place

University of Manitoba

Nick Couture

Dayakarn Sandhu

Second Place

University of Britsh Columbia – Vancouver

Laurie Jiang

Steve Zhang

Third Place

University of Alberta

Josh Goselwitz

Kyle Hanfield

Debate

First Place

University of Saskatchewan

Mitch Cassidy

Gillian Leach

Second Place

University of Manitoba

Nicholas Aguiar

Frank Yu

Third Place

University of Victoria – Stream A

Brock Poesiat

Eric Power

Junior Design

First Place

University of Victoria – Stream A

Vanessa Chan

Adam Kwan

Marcus Lau

Liam Welgan-Gunn

Second Place

University of Saskatchewan

Brett Chamberland

Colby Lindeburg

Shanleigh McKeown

Andrew Te Linde

Third Place

University of British Columbia – Vancouver

Brent Dixon

David Lim

Bahran Parsi

Noah Runesson

Senior Design

First Place

Britsh Columbia Institute of Technology

Terry Calderbank

Jake Jarvis

Zheng Lang

Luke Pankratz

Second Place

University of Manitoba

Alex Czehryn

Jordan Hofer

Kim Paolo Laberinto

Maxim Zolotarev

Third Place

University of Britsh Columbia – Okanagan

Bentley Beckley

Chris Lemmon

George Mason

Kaley Wainwright

Consulting

First Place

University of Regina

Emma Frazer

Mackenzie Gelinas

Kaylee Hayko

Kailey Lowe

Second Place

University of Victoria – Stream A

Lutfi Ahmed

Sajjad Rajput

Ramunas Wierzbicki

Dor Zohar

Third Place

University of Saskatchewan

Aaron Golder

Jamie Labrecque

Austin Legacy

Thomas Specht